Trening zdrowotny proponowany przez nas seniorom, jest świadomie planowanym procesem, polegającym na celowym wykorzystaniu ściśle określonych ćwiczeń fizycznych dla podtrzymania lub poprawy wydolności fizycznej, dającej satysfakcję ze wzrastającej lub utrzymującej się na zadawalającym poziomie sprawności własnego ciała oraz dobrego stanu zdrowia.
Tyle naukowej definicji. W życiu każdego człowieka z tzw. grupy seniorów, czyli: 50+, 60+, 70+, 80+, a w coraz większej liczbie przypadków także 90+, oznacza on konieczność podejmowania określonych form aktywności po to właśnie, by aktywność umysłową, psychiczną i fizyczną utrzymać jak najdłużej.
Nasz autorski program treningu uzdrowotnego przewiduje indywidualne dostosowanie ćwiczeń oraz obciążeń do potrzeb i możliwości każdego z naszych Gości, a także praktyczne szkolenie w zakresie jego wykorzystania w dalszym codziennym życiu.
Na początek proponujemy tygodniowy turnus w urokliwej ostoi ciszy i spokoju, wsi letniskowej znanej z walorów wypoczynkowych oraz uzdrowiskowych – Porębie Wielkiej.
Lokalizacja Poręby Wielkiej
Codzienny trening rozpoczynamy porannym marszem połączonym z ćwiczeniami na świeżym powietrzu, dalej proponujemy popołudniową gimnastykę z elementami samoobrony oraz ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe. Starannie dobrane towarzystwo rówieśników oraz wygodny pokój w kameralnym domku otoczonym zielenią dopełniają atmosfery i tworzą idealne warunki do pełnej odnowy psychofizycznej. Może właśnie takiego tygodnia potrzebujesz?
A teraz nieco więcej szczegółów.
Poranne marsze po zdrowie łączą się z ćwiczeniami usprawniającymi.

Pomocą w marszu i ćwiczeniach są profesjonalne kijki. Stabilizują sylwetkę, pomagają odciążyć stawy kolanowe i biodrowe oraz kręgosłup. Pozwalają uruchomić mięśnie dotąd używane w niewielkim zakresie lub nieużywane wcale. Wysiłek będzie umiarkowany lecz długotrwały. Poranna dwugodzinna sesja ćwiczeń na świeżym powietrzu połączy się z kontemplacją przyrody i śpiewu przeszło 60 gatunków ptaków, gdyż będzie odbywała się w urokliwym, zabytkowym parku dworskim hrabiów Wodzickich (wcześniej Lubomirskich i Sanguszków).
Samoobrona dla seniora i gimnastyka usprawniająca
Nasilająca się z wiekiem obawa o bezpieczeństwo wynika najczęściej z poczucia bezsilności wobec niespodziewanych napastników, ze świadomości ograniczonej sprawności oraz nieznajomości podstawowych zachowań umożliwiających odparcie ataku chuligana.
DSCF0134

Popołudniowe ćwiczenia fizyczne pomogą nie tylko odbudować ogólną sprawność ruchową, wzmocnić kręgosłup i stawy. W ich trakcie nauczymy się unikania zagrożeń oraz zachowań przydatnych w sytuacjach podwyższonego ryzyka. Połączone z elementami sztuk walki w aspekcie psychologicznym i praktycznym, pomogą wytrenować umiejętność niedopuszczania do siebie paniki i wykorzystania do obrony przedmiotów użytku codziennego, dostępnych pod ręką. Po tych zajęciach wzrośnie nie tylko sprawność fizyczna. Odnajdziemy dzięki nim pozytywną energię i moc, która jest w nas i czeka, byśmy chcieli uczynić z niej pożytek.
Na spokojny i ożywczy sen
Sen jest jak woda, powietrze i jedzenie – niezbędny do życia. Bezsenność stała się jednak kolejną chorobą cywilizacyjną. Dolegliwość ta dotyczy 12-40% osób powyżej 65. roku życia. Osobom starszym trudniej jest ponadto wejść w fazę snu głębokiego, przez co ogólnie staje się on mniej wydajny. Czy jest na to rada?
Wiele zdziałać mogą ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe – pomagają odnaleźć spokój i właściwy rytm. Codzienna godzina treningu autogennego wprowadzi nas w stan relaksacji niezbędnej dla głębokiego wypoczynku. Trening ten można realizować po powrocie do domu samodzielnie, rozbudowując w sobie oazę spokoju, pogłębiając skalę doznań i odczuwania rzeczywistości.
Ten układ ćwiczeń, powtarzany codziennie, przez tydzień stanowi początek treningu zdrowotnego. Indywidualne dopasowanie ćwiczeń to zadanie dla specjalisty – trenera osobistego. Oczywiście, od ćwiczącego wymaga oderwania od codziennych zajęć, często także zmiany nawyków. Najłatwiej rozpocząć go w grupie10–15 osób o podobnych potrzebach i oczekiwaniach, wspierających się wzajemnie. Będzie stanowił podwaliny codziennego programu ćwiczeń kontynuowanych samodzielnie w domu.
Czy taki tydzień wystarczy, aby powstrzymać bieg czasu, zahamować zmiany charakterystyczne dla wieku dojrzałego? Nie, nie dajmy się uwieść mitom. Można jednak przyhamować jego tempo – o tydzień, dwa…, wiele tygodni i wiele lat. Opracowany przez nas indywidualnie dla każdego z Gości całoroczny program treningu zdrowotnego, pozwoli we własnym domu i środowisku kontynuować tę najskuteczniejszą z możliwych metodę regeneracji sił psychicznych i fizycznych. Pozwoli realizować każdem z naszych Gości ideę tzw. zdrowia pozytywnego, rozumianego nie jedynie jako brak choroby, ale jako zdolność człowieka do rozwoju.
Tydzień dla zdrowia
W ofercie:

• zakwaterowanie w komfortowych 2,3 osobowych pokojach z łazienkami (po remoncie w 2014 r.), w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowego parkuw Porębie Wielkiej (gm. Niedźwiedź)
  • wyżywienie (trzy posiłki dziennie w sąsiednim pensjonacie)
  • mini kuchnia, umożliwiająca ewentualne przygotowanie dodatkowych posiłków, kawy, herbaty itp.
  • pokój klubowy do relaksu towarzyskiego
  • ogrodzony parking
  • 2 godziny codziennych porannych ćwiczeń na świeżym powietrzu (w tym udostępnienie profesjonalnych kijków) z instruktorką Polskiej Federacji Nordic Walking
  • 2 godziny codziennych popołudniowo-wieczornych ćwiczeń usprawniających z elementami samoobrony, zakończonych ćwiczeniami relaksacyjno-odstresowującymi i oddechowymi w sali gimnastycznej lub na wolnym powietrzu (w zależności od pogody) z trenerem osobistym, mgr wf, instruktorem samoobrony