a) kilka sekund
b) minutę lub dwie
c) kilka sekund do kilkunastu minut
c) 30 sekund

c) kilka sekund do kilkunastu minut

GPS ustala pozycję w jednym z następujących trybów:

Cold start. Jeśli odbiornik nie był używany przez dłuższy czas lub po ostatnim użyciu zmienił położenie o kilkaset kilometrów po uruchomieniu konieczne jest pobranie pełnych danych o sieci satelitów. W takiej sytuacji określanie pozycji trwa 12,5 minuty.

Warm start. GPS posiada aktualne informacje o satelitach (almanac), zna swoją przybliżoną pozycję i czas. Do pobrania pozostaje sygnał kilku satelitów. To trwa od 20 sekund do kilku minut.

Hot start. GPS posiada aktualne informacje i był używany w tej samej lokalizacji niedawno. Wyliczenie pozycji jest możliwe w 5-30 sekund.

Assisted GPS. W przypadku uruchomienia urządzenia korzystającego z zewnętrznego źródła informacji (np. z sieci komórkowej w przypadku telefonów) GPS za każdym razem wykonuje warm start lub hot start. Sieć komórkowa jest w stanie dostarczyć niezbędne dane nieporównywalnie szybciej niż satelity.

a) nie ma różnic – mogą mieć podobne parametry
b) ręczny GPS pracuje dłużej na jednym naładowaniu baterii
c) telefon można wyposażyć w dodatkowe aplikacje nawigacyjne
d) ręczny GPS jest zawsze bardziej precyzyjny

a) nie ma różnic – mogą mieć podobne parametry
b) ręczny GPS pracuje dłużej na jednym naładowaniu baterii
c) telefon można wyposażyć w dodatkowe aplikacje nawigacyjne
d) ręczny GPS jest zawsze bardziej precyzyjny

Telefon (smartfon) niemal nigdy nie będzie miał podobnych parametrów do dedykowanego odbiornika GPS. Charakterystyczną różnicą jest procesor – w smartfonie dobrany odpowiednio do multimediów, które musi obsługiwać (zdjęcia, filmy, internet), a co za tym idzie – wymagający więcej energii. Przy dążeniu do zmniejszenia rozmiaru i wagi – smartfony zwykle pracują (z włączonym GPS) krócej niż dedykowane urządzenia. Różnice sięgają kilkunastu godzin (smartfon z GPS – kilka godzin, ręczny GPS – 12-24 godziny ciągłej pracy).

Wyposażenie smartfona w system operacyjny umożliwia dodanie nowych aplikacji – w tym aplikacji nawigacyjnych i map. To może czynić smartfon bardziej atrakcyjnym w miejscach, których nie obejmuje mapa w ręcznym odbiorniku GPS (te mapy również można kupować i dodawać do wielu urządzeń).

a) GLONASS to rosyjski odpowiednik systemu GPS
b) europejski system GALILEO ma takie same możliwości jak GPS
c) GPS jest zarządzany przez Stany Zjednoczone
d) GPS jest systemem międzynarodowym

a) GLONASS to rosyjski odpowiednik systemu GPS
b) europejski system GALILEO ma takie same możliwości jak GPS
c) GPS jest zarządzany przez Stany Zjednoczone
d) GPS jest systemem międzynarodowym

Rosja i Unia Europejska rozwijają równolegle swoje sieci GNSS (Global Navigation Satellite System – globalnej nawigacji satelitarnej). Po przejściowych kłopotach na początku lat 90. rosyjski system GLONASS osiągnął ponownie sprawność pod koniec XX wieku i jest alternatywnym systemem do GPS. GALILEO jeszcze nie osiągnął pełnej sprawności, a od GPS i GLONASS różni się też zakresem funkcji – przede wszystkim tym, że obsługuje również zwrotne sygnały od użytkowników na ziemi – przede wszystkim sygnały alarmowe.

Odbiorniki GPS coraz częściej odbierają sygnały i wyznaczają pozycję w oparciu o GPS i GLONASS.

Wdrażanie systemu GALILEO w rozwiązaniach konsumenckich trwa. Obecnie system służy przede wszystkim do badań naukowych.

GPS należy do Stanów Zjednoczonych i pełnia władzy nad tym systemem jest sprawowana w USA.

a) Tak – ta funkcja nazywa się „selected availability” i ma uniemożliwić wykorzystanie GPS przeciwko USA
b) Nie – sygnał GPS nie zawiera celowego błędu, błedy wynikają jedynie z niedoskonałości odbiorników
c) GPS nie zawiera błędów, ale błędy mogą być wprowadzone przez operatora w dowolnym momencie
d) Błędy sygnału nie mogą być wprowadzone, ale system GPS może być wyłączony w wybranych lokalizacjach przez USA

a) Tak – ta funkcja nazywa się „selected availability” i ma uniemożliwić wykorzystanie GPS przeciwko USA
b) Nie – sygnał GPS nie zawiera celowego błędu, błedy wynikają jedynie z niedoskonałości odbiorników
c) GPS nie zawiera błędów, ale błędy mogą być wprowadzone przez operatora w dowolnym momencie
d) Błędy sygnału nie mogą być wprowadzone, ale system GPS może być wyłączony w wybranych lokalizacjach przez USA

Dawniej aby ograniczyć potencjalnie wrogie zastosowania GPS wraz z pojawieniem się pierwszych cywilnych odbiorników do sygnału nadawanego przez satelity dodano błąd, który wprowadzał przesunięcie pozycji w granicach 0-100 metrów („Selective Availability”). Według pomiarów z końca lat 90. Średni błąd wynosił 50 metrów.

Znaczenie Selective Availability z biegiem czasu spadało. Przywrócenie sprawności systemu GLONASS (nie nadawał błędnych sygnałów) oznaczało, że dostępny jest konkurencyjny sygnał wyższej jakości. Naziemne systemy korygujące (WAAS w Ameryce Północnej, EGNOS w Europie) w praktyce wyeliminowały błędy w urządzeniach odbierających dodatkowe sygnały.

Po wyłączeniu SA w 2000 roku zrezygnowano z tego rozwiązania zupełnie i ostatnie umieszczone na orbicie satelity nie mają już możliwości wprowadzenia takiego błędu. Zamiast tego opracowano metodę całkowitego wyłączania cywilnych sygnałów na wybranych obszarach w razie konfliktu.

a) Pokazuje domyślnie północ magnetyczną
b) Pokazuje domyślnie północ geograficzną
c) Jest zawsze bardziej wiarygodny od kompasu magnetycznego
d) Może nie działać kiedy nie poruszamy się

a) Każdy elektroniczny kompas wskazuje północ magnetyczną
b) Każdy elektroniczny kompas wskazuje północ geograficzną
c) Jest zawsze bardziej wiarygodny od kompasu magnetycznego
d) Może nie działać kiedy nie poruszamy się

Telefony są wyposażone w elektroniczny kompas, choć jego precyzja może być ograniczona i wymaga kalibracji, więc wskazanie może być dużo niższej jakości niż w przypadku kompasu magnetycznego. Przed wyprawą należy kompas elektroniczny skalibrować zgodnie z instrukcją.

Ręczne GPSy korzystają z dwóch rozwiązań – kompasu elektronicznego, który pokazuje kierunek odpowiednio do położenia urządzenia (jak telefon) i z kompasu, który określa kierunek na podstawie kolejnych pomiarów pozycji – taki kompas działa jedynie w ruchu i wymaga pewnego przemieszczenia by wskazanie było poprawne. Taki kompas pokaże domyślnie północ geograficzną (jego wskazania wynikają z porównania współrzędnych geograficznych). Niektóre takie urządzenia nie będą miały w ogóle możliwości wskazania północy magnetycznej.

a) Przekazać położenie przez satelitę na stronę internetową
b) Wysłać zdefiniowaną wcześniej wiadomość tekstową
c) Wysłać dowolną wiadomość tekstową
d) Odebrać wiadomość

a) Przekazać położenie przez satelitę na stronę internetową
b) Wysłać zdefiniowaną wcześniej wiadomość tekstową
c) Wysłać dowolną wiadomość tekstową
d) Odebrać wiadomość

SPOT pozwala jedynie wysyłac wiadomości zdefiniowane wcześniej (np: „u mnie wszystko w porządku”) oraz pozycję. Pozwala również nadać sygnał o zagrożeniu, który dotrze do zdefiniowanych wcześniej odbiorców i do centrum ratownictwa.

Trasa pokonywana przez użytkownika SPOT może być śledzona przez rodzinę, znajomych lub ekipę wspierającą na stronie internetowej. Pozycja będzie wskazywana w wybranych interwałach (co kilka-kilkadziesiąt minut).

a) Przekazać położenie przez satelitę na stronę internetową
b) Wysłać zdefiniowaną wcześniej wiadomość tekstową
c) Wysłać dowolną wiadomość tekstową
d) Odebrać wiadomość

a) Przekazać położenie przez satelitę na stronę internetową
b) Wysłać zdefiniowaną wcześniej wiadomość tekstową
c) Wysłać dowolną wiadomość tekstową
d) Odebrać wiadomość

inReach SE korzysta z satelitów Iridium (to te, które obsługują najlepsze telefony satelitarne), dzięki czemu może komunikować się dwukirunkowo (możliwy jest też odbiór wiadomości). Pozwala też na wysyłanie krótkich wiadomości tekstowych (na telefony i na adresy email).

a) Zasięg obu urządzeń jest identyczny
b) SPOT nie ma pokrycia sieci nad większą częścią oceanów
c) in Reach pokrywa zasięgiem cały świat
d) żadne z urządzeń nie pokrywa zasięgiem całego świata

a) Zasięg obu urządzeń jest identyczny
b) SPOT nie ma pokrycia sieci nad większą częścią oceanów
c) in Reach pokrywa zasięgiem cały świat
d) żadne z urządzeń nie pokrywa zasięgiem całego świata

inReach SE ma globalny zasięg dzięki wykorzystaniu satelitów obsługujących telefony satelitarne Iridium. SPOT korzysta z satelitów komunikacyjnych – stąd niższe możliwości i zasięg ograniczony do obszaru pokrytego przez te satelity (bez większej części oceanów, części kontynentów i właściwie całej południowej Afryki).


Warning: Undefined variable $copyright in /home/users/szkolagorska/public_html/test.szkolagorska.eu/wp-content/themes/enfold-child/footer.php on line 89
SZKOŁA GÓRSKA - Niepubliczna Placówka Kształcenia Ustawicznego, REGON: 122668864, NIP: 9451545580
Adres: Łętowe 277, 34-733 Mszana Górna, e-mail: szkola@szkolagorska.eu
tel.: +48 18 331 53 16, faks: +48 18 521 14 96, mob.: +48 662 378 801, +48 601 230 460,
nr rachunku bankowego w ING Bank Śląski: 34 1050 1445 1000 0092 6788 5482

Projekt i wykonanie: calypte.pl