Uczestnicy kursu zostaną zakwaterowani w słabo zaludnionych terenach Beskidu Wyspowego i Gorców. Powinni liczyć się z okazją do nocowania w schronieniach przygotowanych przez siebie oraz ze spożywaniem zdobytego przez siebie pożywienia.

Uczestnik kursu surwiwalu powinien wyposażyć się do zajęć w sprzęt jego zdaniem niezbędny do przetrwania w różnych warunkach, pamiętając jednak, że wszelkie zbędne obciążenie utrudnią poruszanie się w terenie.

Szkoła Górska rekomenduje następujące wyposażenie podstawowe: nóż, krzesiwo, śpiwór, karimata, pałatka, poncho lub inny rodzaj nieprzemakalnego okrycia uniwersalnego, suche racje żywnościowe na 3 dni, obuwie dostosowane do różnych warunków terenowych, odzież zabezpieczającą przed utratą ciepła w każdych warunkach klimatycznych oraz przed zranieniami w każdych warunkach terenowych

Niezbędny pozostały sprzęt wspinaczkowy, treningowy i demonstracyjny zapewni uczestnikom SZKOŁA GÓRSKA.